کتاب اوراسیا

اتحادیه اقتصادی اوراسیا

* اتحادیه اقتصادی اوراسیا از ادغام اتحادیه گمرکی منطقه اوراسیا و نیز جامعه اقتصادی اوراسیا و به منظور مدرن سازی همه جانبه، همکاری و بهبود رقابت پذیری اقتصادهای ملی و ایجاد شرایط توسعه پایدار برای بهبود شرایط زندگی جمعیت کشورهای عضو ایجاد گردید. این اتحادیه فعالیت خود را رسما” از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۵ “آغاز کرد.

* اتحادیه مذکور متشکل از ۵ کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان است که با حدود ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت فعال ، یکی از پر رونق ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در جهان به شمار می‌آید.

*هدف این اتحادیه، ایجاد فضای واحد اقتصادی، توسعه بازار مشترک و دستیابی به حرکت آزاد کالا، سرمایه، خدمات و مردم در بازار واحد کشورهای عضو، کاهش قیمت کالاها با کاهش هزینه های حمل و نقل مواد خام، ترویج رقابت سالم در بازار مشترک، سیاستهای مشترک در کشاورزی، انرژی، فناوری و حمل و نقل اعلام شده است.

*با عنايت به مزيتهای اقتصادی، تجاری و گردشگری اتحاديه مذكور و اهمیت برقراری ارتباط با مراجع دولتی و خصوصی کشورهای عضو در سال 1395 دولت کشورمان پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری را با اتحادیه مذکور مطرح نمود که سرانجام موافقتنامه موقت تجارت آزاد ميان جمهوری اسلامی ايران و اتحاديه اقتصادی اوراسيا از آبان ماه سال 1398 اجرايی گرديد.

*براساس این موافقتنامه، ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا امتیازات گمرکی خاصی دریافت کرده و کشورهای این اتحادیه هم این امکان را خواهند داشت تا حجم صادرات خود به ایران را افزایش دهند. ایران نیز می‌تواند با امتیازاتی که دریافت می‌کند، صادرات کالاهای خود به مقصد پنج کشور اوراسیایی را تا چند برابر افزایش دهد.

*در این موافقتنامه 862 قلم کالا مطرح است که 502 قلم از آن ترجیحات تجاری اعطایی اوراسیا به ایران و 360 قلم هم ترجیحات تجاری اعطایی ایران به این اتحادیه می باشد. با توجه به تنوع بازار و منابع درکشورهای عضو این اتحادیه، پیوستن کشورمان به اتحادیه مذکور فرصتی ارزشمند در جهت رشد اقتصادی کشور محسوب می گردد.

جهت اطلاع در خصوص چاپ کتاب اوراسیا به این صفحه مراجعه نمایید.

info@expo.ir